Ptáte se

1. Jak si mohu objednat foto obraz?

Navštivte náš eShop a poté záložku Prodej Foto obrazů. Tam najdete množství různých typů obrazů a jejich rozměrů.
Nebo druhá možnost: V liště vlevo najdete upřesněné nabídky konkrétních foto obrazů, například: Foto obraz na plátnoFoto obraz na desceFoto obraz s laminacíFoto obraz v Nielsen rámuatd… Stačí si vybrat právě ten váš…

2. Jak mám zvolit konkrétní rozměr? 

V našem eShopu a poté v záložce Prodej Foto obrazů máte vždy na výběr 7 základních rozměrů (vč. formátů čtvercových) v rozměrech od A4 (cca 20×30) až po velikost A1 (cca 60×90). Nechybí ani panoramatické fotografie, které sice tiskneme výhradně na plátno, ale není problém vytvořit panorama též na desku nebo do Nielsen rámu! stačí si vybrat právě ten váš rozměr. Pokud přesto váháte s velikostí obrazu, pomůže Vám náš FotoRádce: Jak vybrat rozměr a typ foto obrazu.

3. Jak mám zvolit konkrétní TYP foto obrazu? 

V našem eShopu a poté v záložce Prodej Foto obrazů máte na výběr z celkem 8 druhů foto obrazů (resp. 6 typů foto obrazů + foto na samolepce + foto na samopřilnavém papíru). Vyberte si právě ten váš foto obraz! Pokud tápete a nejste si jisti správným výběrem, pomůže Vám opět náš FotoRádce: Jak vybrat typ a rozměr foto obrazu

4. Jak velké rozlišení fotografie potřebuji?

Při tisku je zásadní jak fyzická velikost snímku (uváděná v MPix – miliónech obrazových bodů) tak i jemnost tiskového rastru (počet tiskových bodů na palec / 2,54 cm).
V praxi pracujeme alespoň s následujícími hodnotami
– berte je spíše jako spodní hranici (je-li rozlišení – MPix – vyšší, tím samozřejmě lépe):

  • Rozměr: 20×30 (cca A4) – 4 Mpix (cca 200 dpi = 79 bodů/cm)
  • Rozměr: 30×45 (cca A3) – 5 Mpix (cca 150 dpi = 59 bodů/cm)
  • Rozměr: 40×60 (cca A2) – 6 Mpix (cca 125 dpi = 49 bodů/cm)
  • Rozměr: 60×90 (cca A1) – 8 MPix (cca 100 dpi = 39 bodů/cm)

 

5. Co když mé snímky nedosahují rozlišením ani na výše uvedené hodnoty?

Máte-li digitální fotografie opravdu malé – typickým příkladem budiž snímky z mobilních telefonů, obraz dokážeme na odpovídající velikost „zvětšit“, nicméně vždy je to kompromis mezi finální velikostí a kvalitou fotografie/foto obrazu (kresba, ostrost).
Minimální (nouzové) rozlišení pro konkrétní formáty by nemělo jít pod tyto hodnoty:

A4 = min 2 MPix ** A3 = min 3 MPix *** A2 = min 4 MPix **** A1 = min 5 MPix *****

6. Jaké maximální rozměry tisknete?

Tiskneme do maximální šíře 61 cm (odpovídající formátu A1 – cca 60 x 90), přičemž délka výtisku může být téměř libovolná (viz panoramatické snímky, tedy např 60x180cm!). To samé platí i v případě laminace a kašírování. Maximální velikost foto-obrazů je cca 60 x 85 vč. profilu – tj. pohledová plocha = 51 x 76 cm / ŠxV + 4,5 cm = profil rámu – okraj na každou stranu.  

7. Co když přeci jen budu chtít nějaký extra velký foto obraz, lze to nějak řešit?

Ano, lze! Mimo „naše standardní rozměry“ (např: 60×180 cm) můžeme zisknout tzv: „složené obrazy“ – jeden obraz, skládající se ze 2, 3 i více částí, s tím že jednotlivé díly na sebe navazují. Přitom formát každého dílčího obrazu může být stejný, ale také jiný (například: střední část = obdélník + dvě krajní části = čtverce…). 

8. Jak dlouho trvá vyhotovení a dodání fotografie / obrazu?

Dle náročnosti zakázky, velikosti a množství foto obrazu(-ů). Standardní doba vyhotovení je 2-3 pracovní dny (+ doba doručení poštou, přejete-li si obraz zaslat)! V případě požadavku rychlosti lze přiobjednat i tzv.: expresní službu (tisk, laminace, foto obrazy v rámu, na desku – do 24 hodin) – v takovém případě připočítáváme k ceně 50% z celkové ceny zakázky. V případě expresní zakázky pouze osobní odběr!!

9. V jakém formátu mám dodat data k tisku?

Snímky je možné dodat v obrazových formátech – JPG, TIFF, DNG. Formát JPG je pro snímky optimální, neboť zatím stále nabízí nejlepší poměr kvality/velikosti (je relativně malý, lze jej snadno posílat emailem atd). Nevýhodou je komprese, pro další úpravy v PC tudíž není nejvhodnější. Ideálním formátem k tisku je TIFF – bezztrátový obrazový formát, maximální kvalita, ALE snímky v*.tif(u) mají řádově desítky až stovky megabytů, tudíž nelze posílt emailem ale například přes služby úschovny – viz link ZDE! Většina pokročilých digitálních fotoaparátů dnes umí pracovat s RAW formátem, nicméně každý výrobce používá „svůj vlastní RAW“, tudíž může být (bývá) problém s kompatibilitou. Společnost Adobe přišla v posledních letech s řešením – DNG formátem, což je standardizovaná verze rawů – „digital negative“.

10. Upravujete také snímky před samotným tiskem?

Záleží na dohodě s klientem. Pakliže si přejete snímek před tiskem upravit, není problém. Stejně i naopak: dodá-li klient připravenou fotografii k tisku, nijak do ní nezasahujeme. Běžné editační techniky (tonální úpravy – jas / kontrast, úpravy barevnosti, vyvážení bílé – WB, kontrast atd.) jsou součástí samotného tisku (a tedy „v ceně“). Rozsáhlejší úpravy typu:retušování, příprava HDR snímků, tvorba mozaiky, skládání obrazů, barevné selekce atd… jsou za příplatek (viz rozbalovací lišty u produktů přímo při objednání).

  • Není-li dohodnuto jinak, bez výslovné žádosti klienta, do snímků nezasahujeme !! 
  • Pokud se nám cokoli nezdá, je-li třeba snímek upravit, klienta vždy kontaktujeme (Typickým případem je lehká úprava jasu (zesvětlení) a doostření – viz. dramatické snímky, s velkým kontrastem nebo s množstvím stínů) 

11. Chtěl(-a) bych si vybrat nějaký pěkný fotografický motiv, jak na to? 

Navštivte náš eShop a poté záložku Prodej Fotografií / Hitovky. Najdete zde foto galerii, řazenou do různých (tématicky rozdělených) kategorií Stačí si vybrat vhodný motiv… (Galerie je průběžně doplňována a rozšiřována)!

12. Je možné si objednat i nějaký jiný formát či dokončovací práce, než to co máte v nabídce eShopu?

Ano, možné to samozřejmě je! V případě, že nenajdete v naší nabídce zrovna „ten Váš“ formát, foto obraz, tématickou fotografii atd., kontaktujte nás na: Fotoobrazy@acefoto.cz, pošlete konkrétní požadavky a my Vám obratem zašleme kalkulaci, popř. navrhneme jiné – možné alternativy.

Nenalezli jste odpověď právě na Vaši otázku, nezoufejte a kontaktujte nás na: acefoto@post.cz, rádi Vám vyjdeme vstříci – poradíme, pomůžeme!  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *